top of page

CİLT TİPİ ANALİZİ

Solaryum hizmetinin bilinçli bir şekilde verilebilmesi için bu konuda uzman danışmanlara ihtiyaç vardır. Herkesin ten tipi farklı, dolayısıyla ihtiyaçları da farklıdır.

Bu yüzden bazı profesyonel olmayan işletmelerde olduğu gibi herkesin aynı makinaya 20 dakika süreyle girmesi ve müşterinin gireceği makinayı kendisinin belirlemesi yanlıştır. Bu konuda yapılacak ilk işlem, danışman tarafından gelen kişiye cilt tipi analizi yapılarak, kendisine uygun makina, seans süresi ve kozmetik ürünün belirlenmesidir.

Cilt Tipi 1 - Hassas Ciltler

 

Göz rengi : Açık renk

Saç rengi : Kızıl, açık sarı

Ten : Hassas, alerjik, çilli

Güneş ve solaryum çok kısa sürelerle uygulanmalıdır. Güneşte 15 dakikadan fazla korumasız kalınmamalıdır. Solaryum kullanımında ise 5 dakikalık seanslarla başlanmalıdır. Daha sonra kademeli bir şekilde seans süreleri 10 maksimum 15 dakikaya kadar çıkarılabilir. Güneş alerjisi kısa süreli solaryum seansları ile önlenebilir. İki seans arasında minimum 2 gün ara verilmelidir. Ciltte kızarıklık meydana gelmesi durumunda cilt normale dönene kadar güneş ya da solaryum banyosu yapılmamalıdır. Koyu renk filtreli cihazları tercih etmeleri gerekir. Cilt tipi 1 olan kişilerle çok sayıda pigment beni ve et beni bulunabilir. Bu durumda mümkün olduğunca az UV ışınları ile temas edilmesinde fayda vardır. Kar bronzluğu tarzında renk veren cihazları tercih etmeleri uygundur.

Cilt Tipi 2 - Beyaz Ciltler

 

Göz rengi : Yeşil, mavi, ela

Saç rengi : Açık kumral, sarı

Ten : Beyaz, hassas

Korumasız olarak güneşe çıkmaları sakıncalıdır. Kolay yanık alabilirler. Solaryum seanslarına 10 dakikalık seanslarla başlayabilirler. Daha sonra seans süreleri 15 - 20 dakikaya kadar kademeli bir şekilde çıkarılabilir. Koyu renk filtreli makinaları tercih etmelerinde fayda vardır. Açık renk filtreli cihazlarda kızarma ihtimalleri yüksektir. Kızarma istenmeyen
bir durumdur. Kızarma meydana geldiğinde geçene kadar UV ışınlarından uzak durulmalıdır. Kar bronzluğu tarzında renk veren cihazları tercih etmeleri gerekir.

Cilt Tipi 3 - Normal Ciltler

 

Göz rengi : Her renk olabilir

Saç rengi : Kumral

Ten : Normal, hassasiyeti az

Güneş hassasiyetleri cilt tipi 1 ve 2 olan kişilere göre daha azdır. Başlangıç seansları 10 - 15 dakika arasıdır. İlerleyen seanslarda maksimum seans süreleri 25 dakikaya kadar çıkabilir. İlk seanslarda kar bronzluğu tarzında renk veren koyu renk filtreli cihazları tercih edip, renk oturduktan sonra deniz bronzluğu tarzında renk veren açık filtreli cihazlara tercih etmeleri gerekir.

Cilt Tipi 4 - Koyu Ciltler

 

Göz rengi : Kahverengi, siyah

Saç rengi : Koyu kahve, siyah

Ten : Esmer, buğday

Güneş hassasiyetleri hemen hemen hiç yoktur. Solaryuma 15 - 20 dakikalık seanslarla başlayabilirler. Maksimum girebilecekleri süre 25 - 30 dakika arasıdır. Açık renk filtreli cihazlara girmeleri uygundur. Aksi takdirde ilerleyen
seanslarda renkleri matlaşabilir. Deniz bronzluğu tarzında renk veren cihazlar kendileri için idealdir.

  • Instagram
logo.png
Telefon : 0 216 422 54 11  / SOLARYUM- GÜZELLİK- EL&AYAK BAKIM
bottom of page